Religijność bohaterów "MnS"

Dział NIESPOILEROWY - nie wolno odwoływać się do wydarzeń nie pokazanych w Polsce.
ODPOWIEDZ
Abec
Posty: 5315
Rejestracja: 22 maja 2006, 01:53
Lokalizacja: Warszawa

Religijność bohaterów "MnS"

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abec »

Przeznaczenie tematu raczej oczywiste, dyskutujemy o roli jaką wiara odgrywa w życiu postaci z serialu, o tym, czy jest ona uzależniona od np. ich statusu materialnego, pochodzenia itd.

Dzisiejsza scena z CJem w świątyni była według mnie bardzo charakterystyczna pod jednym względem. Chłopak powiedział "nie umniem się modlić", a jednocześnie przykląkł i złożył dłonie w typowo chrześcijański sposób. Wniosek z tego taki, że znał obrzędowość głównie z TV, a tam była ona właśnie tak przedstawiana. Swoją drogą ciekawe, że Macy jest osobą religijną (pamiętna scena puszczona równolegle z wizytą Amber w klinice aborcyjnej), a jej brat nie ma chyba z kościołem nic wspólnego. Może we wczesnym dzieciństwie Sally i Saul chcieli prowadzić go na msze/nabożeństwa, a później, gdy dorósł, dali sobie spokój?

Jednocześnie widać, że postacie uciekają się do modlitwy w sytuacjach podbramkowych, gdy naprawdę potrzebują nadprzyrodzonej pomocy. Wcześniej kilka razy widzieliśmy podobne sceny w kaplicach przyszpitalnych, z tego co pamiętam m.in. z udziałem Amber i Brooke.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2014, 22:38 przez Abec, łącznie zmieniany 1 raz.
Robi
Posty: 6400
Rejestracja: 29 cze 2006, 13:55
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robi »

Z nich tacy wierzący jak ze mnie ::loll:: Jedynie co oni mają wspólnego z chrześcijaństwem to to ,że obchodzą święta i wczasie zagrożenia modlą się .
Abec
Posty: 5315
Rejestracja: 22 maja 2006, 01:53
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abec »

No nie, co prawda nie widzimy tego na ekranie, ale powiedziałbym, że np. Macy i Taylor regularnie praktykują.
Marek Forrester
Posty: 5254
Rejestracja: 03 lut 2006, 11:10
Lokalizacja: Kalisz

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek Forrester »

Becky też niedawno wspominała ,że nie często bywa w kościele ale prosi Boga i dziękuje mu za CJ. Myśle ,że w operach nie ma tak ważnej potrzeby praktykowania modlitw czy ogólnie religijności ale w MnS pojawiają się dosyć często elementy religijne i bohaterowie często modlą się lub częściej proszą o coś Boga. Nigdy w serialu nie pokażą jak Macy odmawia pacież bo to nie jest istotą seriali ale fajnie ,że pojawiają się takie elementy.
Nobody does it better
Abec
Posty: 5315
Rejestracja: 22 maja 2006, 01:53
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abec »

Teraz znów Becky powiedziała Bóg tak szczodrze mnie obdarował. Nie zasłużyłam na to.
wiwi
Posty: 4763
Rejestracja: 24 sie 2005, 20:07
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wiwi »

Taylor była bardzo religijna gdy musiała byc zamknięta w izolatce. Zwykle nie pokazują takich rzeczy, jedynie wtedy gdy ktoś walczy o życie ;)
B@r
Posty: 8419
Rejestracja: 31 sie 2005, 19:12
Lokalizacja: LA
Płeć: Mężczyzna
x 2
Wiek: 34

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: B@r »

Nasza Kim rozmyślała w kościele o tym co ma zrobić z Rickiem. :mrgreen:

Video z tego momentu: http://www.youtube.com/watch?v=e4jJhdR0wso
"Stephanie is not for here you anymore. She's gone now. Things are going to be very different around you right now. I'm going to find a way to stop you".
LoLex
Posty: 1819
Rejestracja: 08 sie 2006, 13:50
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: LoLex »

Brooke wierzy w Boga. Niejednokrotnie się zwraca do niego z prośbą. Nie należy jednak do żadnej religii - tak mi się zdaje.
Dawidek
Administrator
Posty: 9794
Rejestracja: 21 cze 2006, 22:17
Lokalizacja: woj. śląskie
Płeć: Mężczyzna
x 8
Wiek: 42

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dawidek »

W MNS dość często odwołują się do Boga, najczęściej w sytuacjach kryzysowych, ale także szczęśliwych. Wydaje mi się jednak, że sama religijność w serialu traktowana jest dość powierzchownie, są oczywiście wyjątki, ale tylko po to by uatrakcyjnić serial i dać ukłon w stronę religijnych Amerykanów. Sluby i inne podobne uroczystości mają nieco religijny charakter. Zauważyliście, że w MNS nigdy nie było Świąt Wielkanocnych, ani charakterystycznego dla USA Święta Dziękczynienia?? Generalnie uważam, że bohaterowie serialu nie są zbyt religijni.
Brooklyn
Posty: 1351
Rejestracja: 23 maja 2006, 11:48
Lokalizacja: Polska

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brooklyn »

Połowa Polaków chodzi do kościoła, ale nie każda z tych osób wie po co tam jest. Lepiej, żeby ludzie nie chodzili tam zbyt często jak w "Modzie..." niż chodzili, bo tak wypada.
Ambrosia Moore

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ambrosia Moore »

Uważam temat za zbędny
Damians
Posty: 9615
Rejestracja: 31 maja 2006, 17:05
Lokalizacja: Polska

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Damians »

Ambrosia Moore pisze:Uważam temat za zbędny
::loll:: ::loll:: ::plask wczolo: ::plask wczolo: ::ke:: ::ke::
A jak Ty co chwila zakładasz nowe tematy tylko po to aby dowiedzieć się, czy ktoś wróci jeszcze do serialu albo chcesz by ktoś naiwny dawał Ci linki do filmików z jakąś postacią bo Ci się nie chce szukać na forum to dobrze???? :evil: :evil:

Ten temat jest potrzebny i jak widzisz licznie odwiedzany. Jak Ci się ni podoba to po prostu tou nie wchodź. :evil:.
Szogunka
Posty: 2071
Rejestracja: 13 wrz 2006, 20:31
Lokalizacja: Warmia

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szogunka »

Amerykanie generalnie są chrześcijaninami. Tyle, że jest tam całe mnóstwo kościołów chrześcijańkich. Tam nie trzeba chodzić do kościoła (w większości religii), podstawą jest czytanie Biblii, a tego rzeczywiście nie zauważyłam. Ale u nich też sprawdza się popularne polskie powiedzenie: jak trwoga, to do Boga!
Chwila która trwa, może być najlepszą z wszystkich chwil...
Kitty
Posty: 868
Rejestracja: 30 lip 2006, 16:26
Lokalizacja: ...

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kitty »

Rzeczywiście, wyraźnie widać, że jeżeli bohaterowie mają poważny problem zdrowotny, życie któregoś z nich jest zagrożone,zwracają się z pomocą do Boga. Ale tak jest również w wielu innych filmach ( a czy w życiu jest inaczej...?).
Cieszę się, że jest taki temat, bo zastanawia mnie jedna sprawa, o której nie bardzo wiedziałam, gdzie napisać.
Na pewno bohaterowie "Mody" nie są katolikami, bo w "ich"kościele jest pastor. Ale pewne szczegóły obrzędów są typowo katolickie, np. słowa przysięgi małżeńskiej. Z przeszłości utkwiła mi w pamięci modlitwa Kimberly (przed ślubem Ricka i Amber). Kimberly rozpoczęła modlitwę, czyniąc znak krzyża, a to jest charakterystyczne dla katolików. Czy w innych wyznaniach jest to praktykowane? Nie jestem ekspertem w sprawach kościołów, ale nigdy nie słyszałam, żeby wierni w kościołach "niekatolickich" rozpoczynali modlitwy znakiem krzyża.
Robi
Posty: 6400
Rejestracja: 29 cze 2006, 13:55
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

  • Cytuj
  • Zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robi »

Znak krzyża jest praktykowany w każdym odłamie religii chrześcijańskiej prócz m.on Światków Jehowy.
To że bohaterowie nie są katolikami napewno światczy liczba ślubów i rozwodów , Watyknie uznali by ich za heretyków i wykleli z kościoła.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Mareczek i 0 gości